ÇOK SEVİLEN BİR LEZZET: ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ

çökertme kebabı tarifi

Çökertme kebabı, Bodrum kebabı olarak adlandırılan, Muğla yöresine ait eşsiz lezzetiyle ünlü bir et yemeğidir. Çok sevilen bir lezzet olmasına rağmen çökertme kebabı yapılışı son derece zor ve zahmetli bir süreç gerektirmektedir. 

Etli Çökertme Kebabı Türk Mutfağının Önemli Lezzetlerden Biri

Etli çökertme kebabı, Türk mutfağının et yemekleri arasında eşsiz bir lezzete sahip özel tariflerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Çökertme, lezzetli bir yemek olmasına rağmen çökertme kebabı yapılışı son derece zor ve zahmetli bir süreç olarak kabul edilmektedir. Kebap için etlerin jülyen, patateslerin de kibrit çöpü büyüklüğünde kesilmesi, özel sos ve yoğurt ile birlikte servis edilmesi gerekmektedir. Pişirme değerlerinin farklılığı ve sosunun kıvamının yakalanamaması durumunda beklenen lezzetin sağlanamayacak olması, etli çökertme kebabı yemeğinin yapılışında ustalık aranmasına neden olmaktadır.

Çökertme Kebabı Tarifi

Çökertme kebabı için 2 kişilik tarifler için gerekli olan malzemeler 500 gram biftek, 3 adet orta boy patates, 5 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz, kırmızı pul biber, kekik ile kızartma için sıvı yağ olarak sıralanmaktadır. Etli çökertme kebabı et marinesi için soğan, sarımsak, zeytinyağı, sirke, kekik ve limon gerekmektedir. Domates sosunun hazırlanması için ise 3 domates, bir yemek kaşığı salça, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve tuz kullanılmaktadır.

Çökertme kebabı tarifi ise etin jülyen bir şekilde doğranması ile başlamaktadır. Jülyen kesilen etler bir kaba alınarak et marinesi için hazırlanan karışım ile harmanlanmakta, kabın üzeri kapatılarak beklemeye alınmaktadır. Et marinesi ve sosların hazırlanmasının ardından çökertme kebabı tarifi uygun bir şekilde pişirilmeye başlanmalıdır. Öncelikle Geniş bir tavada ısıtılan yağın içine etler konulmalı, etler suyunu salıp çekene kadar pişirilmelidir. Ardından tuz ve baharatlar ilave edilerek 1-2 dakika daha pişirme işlemi sürmelidir.

Çökertme kebabı için kibrit çöpü büyüklüğünde kesilen patatesler de kızartıldıktan sonra tabak oluşturulmasına geçilebilecektir. Önce kızartılmış patatesler tabağın üzerine alınmalıdır. Ardından hazırlanan yoğurt, onun üzerine de domates sosu dökülmelidir. Pişirilen etlerin de en üste yerleştirilmesi ile çökertme kebabı tarifi tamamlanmış olmaktadır. Çökertme kebabı yapılışı son derece zor ve zahmetli bir uğraştır. Siz de bu lezzeti ustaların elinden tatmak istiyorsanız Liva Shop’tan sipariş verebilir, doyumsuz bir lezzete ulaşabilirsiniz.

POPÜLER BLOGLAR