ÇEŞİTLİ SAKATATLAR İLE TARİFLER

Sakatat eti bazılarına göre oldukça lezzetliyken bazılarına göre ise uzak durulması gereken yemektir. Bizce sakatatlar damak tadınıza oldukça güzel bir yenilik getirir. Ayrıca sakatat fiyatları konusunda da oldukça avantajlı bir seçimdir. Bu nedenle evinizde farklı sakatat çeşitleri ile yapabileceğiniz iki adet birbirinden güzel sakatat yemek tarifi derledik.

Keto Arnavut Ciğeri

Bu tarifi yapabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır; üç yüz gram zarı soyulmuş dana ciğeri, bir çorba kaşığı tereyağı, birer çay kaşığı silme karabiber, pul biber, kimyon, tuz. İlk sakatat yemek tarifimize ciğerleri küp küp doğrayarak başlıyoruz. Ciğerlerimizi kapaklı tava veya tencereye alarak tereyağıyla beraber düşük ısıda ısıtıyoruz. Tereyağı eridikten sonra tavanın altını açarak ciğerin rengi beyazlaşıncaya kadar orta ateşte kavuruyoruz. Sonrasında ise tuz hariç, tüm baharatları ilave edip ve karıştırıyoruz. 

Diğer hamlemiz ise tavanın kapağını kapatıp ateşi son seviyesine kadar kısarak beklemek. Ciğer suyunu çekinceye kadar kavurduktan sonra tuzunu ekleyerek tüketilmeye hazır biçimde servis edebilirsiniz.

Kokoreç Kavurma

Kokoreç sakatatlar arasında en popüler üründür. Hatta sırf kokoreç yemek için şehrin bir köşesinden diğer bir köşesine gecenin birinde seyahat edilir. Eğer böyle bir şeye zamanınız yoksa bizim kokoreç kavurma tarifimizi uygulayabilirsiniz.

Tarifimize ise kokoreçleri büyük büyük kuşbaşı şeklinde doğrayarak başlıyoruz. Sonrasında sakatatlar tavaya ilave edilince kavurmaya başlıyoruz. Ancak sakatatlar suyunu çekince ocak kısılmalıdır. Bu aşamadan sonra kokoreci kendi yağı ile kavurmalıyız. Ara ara karıştırılarak kavurduğumuz kokoreç rengi değişip, pıtırtı sesleri çıkarmaya başladığı anda tavayı ocaktan çekip üzerine doğranmış domates, yeşil biber ilave ediyoruz. Sonra tekrar altını açıp kekik, pul biber ve tuz ilave edip bir süre daha pişirdikten sonra kokoreç servise hazır bir şekilde tabaklara koyabiliriz. Tüm ürünlerimize Molu Et sitemizden ulaşabilirsiniz.

POPÜLER BLOGLAR