ŞİFA DEPOSU KAYSERİ UN ÇORBASI

Kış aylarında sıklıkla yapılan , hasta olmamızı engelleyen şifa dolu un çorbası tarifi ile karşınızdayız. Un çorbası bebekler için oldukça faydalı olduğu için de çoğunlukla anneler tarafından tercih edilmektedir.

Buğdayın kolay erişilebilir olduğu iç Anadolu bölgesinde sıklıkla rastlayabileceğiniz un çorbası yapıldığı yöreye göre farklı tariflerle yapılmaktadır. Bu unlu çorba tarifleri içinde fazlaca çeşit barındırdığından hepsini tek kalemde anlatmamız mümkün değil. Bu nedenle bu seferki konuğumuz kayseri usulü un çorbası tarifi olacak.

MUTFAKLARIN BAŞ TACI

MALZEMELER:

Bu tarifimiz için ihtiyacımız olan ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz; bir adet iri yeşil biber, bir adet büyük domates,  beş yemek kaşığı sıvı yağ, iki yemek kaşığı domates salçası, bir tatlı kaşığı biber salçası, bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber, bir yemek kaşığı kuru nane, bir çay kaşığı tuz, beş yemek kaşığı ev yapımı kesme çorba, bir litre tavuk suyu. Kayseri usulü un çorbası yapımı kısmına geçmeden önce malzemelerinizi kaselere koyarak hazırlamanızı ve mutfağınızı temizleyerek hijyenik hale getirmenizi öneririz.

UN ÇORBASI YAPILIŞI:

Bütün bu adımları geçtikten sonra ise işe açık yeşil renkteki biberlerimizi küçük ve ince biçimde doğrayarak başlamalısınız. Küçük küçük doğranan biberlerinizi, bir tavaya alarak bir miktar zeytinyağıyla beraber  yağda kavurmalısınız.  Biberlerinizin rengi koyulaşıp şekli inceldikten sonra  küçük küpler halinde doğradığınız domatesi ekleyip suyu çekilene kadar  kavurmalısınız.

Domatesin suyu çekildikten sonra malzemelerde bahsi geçen salçalar ve baharatları da ekleyip çorbayı  biraz daha karıştırmalısınız. Un çorbası tarifi buradan sonra ise elde ettiğiniz karışımız üzerine tavuk suyu eklemenizle devam eder. Burada çorbayı dikkatle takip edip çorba taşmadan altını kısmanız gerekir.

Molu Et web sitemizde kolaylıkla bulabileceğiniz kesme çorbadan un çorbası karışımımıza beş kaşık  ekleyerek on dakika  daha kısık ateşte karıştırdıktan sonra zevkinize göre nane, limon, pul biber gibi ek tatlar ile çorbanızı zenginleştirebilirsiniz. Un çorbası tarifimiz burada son bulmakla beraber, hazırladığınız çorbanızı sıcak tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Çorbanızı kaselere doldurarak yanına isteğe bağlı salata veya limon parçası koyarak servis edebilirsiniz. Daha fazla un çorbası tarifi isterseniz moluet.com web sitemizi ziyaret edebilir ve yeni tarifler öğrenebilirsiniz. Afiyet Olsun.

POPÜLER BLOGLAR