TATLILARIN FRANSIZ ESİNTİSİ: EKLER TATLISI

ekler

Tatlı sektöründe Fransız esintisi olarak kabul edilen ekler tatlısı, bir kez deneyenin bir daha asla vazgeçemediği mükemmel bir lezzet olarak kabul edilmektedir. İçi krema, üstü çikolata soslarıyla kaplı özel hamuru ile ağızda tarifsiz bir tat bırakan ekler çeşitleri, çok farklı aromalar kullanılarak hazırlanmaktadır. 

Bilgi kesin olarak doğrulanmasa da ilk kez Fransızlar tarafından, kraliyet mutfağında yapıldığına inanılan ekler, önce sarayın, ardından da ülkenin dışına çıkarak, tüm dünyayı esir eden bir lezzet haline gelmiştir.

Ekler Çeşitleri Neden Bu Kadar Farklı Bir Lezzet?

Ekler çeşitleri, kullanılan malzemesi ve hazırlanış yöntemi sayesinde diğer tatlardan sıyrılan bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Yumuşak hamurlu bir tatlı olması nedeniyle ilk dikkat çeken özelliği ağızda çok hızlı bir şekilde dağılmasıdır. Ağızda hızla dağılma özelliği de Fransızca ismi Eclair yani şimşek olan tatlının neden bu isimle anıldığının kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Çikolatalı ekler, ürünün en çok tutulan çeşitlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çikolatalı ekler, üretilen ürünün yarıdan fazlasını kapladığı bilinmektedir. Klasik olarak tercih edilen yumuşacık hamurun içindeki vanilyalı krema ve üzerinde çikolata sosu ile ekler çeşitleri, en şiddetli tatlı düşmanlarını bile kendine hayran bırakacak lezzet armonisi sunmaktadır.

Ekler Farklı Aromalar Kullanılarak da Sunulmaktadır

Eşsiz tatlının tek türü şüphesiz çikolatalı ekler değildir. Birbirinden farklı aromalar ile süslenen lezzet çikolatadan sonra limonlu seçeneği ile de çok sevilmektedir. Petifür de boyut olarak ayrılsa da lezzet olarak ekler tatlısı ile yakın akraba kabul edilmektedir. 

Bir başka Fransız tatlısı olan petifür, günlük atıştırmalıkların vazgeçilmez tatlarından biri olmalarının yanı sıra, özel organizasyonlarda da özel davetlilere sunulan özel lezzetlerden biri olarak kabul görmektedir. Bu tatlıyı eşsiz kılan da kullanılan malzeme ve pişirme yöntemidir. Petifür, özel olarak hazırlanan tuğla fırınlarda pişirilmektedir. 

Siz de birbirinden güzel tatlı çeşitlerine ulaşmak, uygun fiyatlı kaliteli ekler ve petifür çeşitlerinin tadına bakmak istiyorsanız, sizin için en doğru adresi Liva Shop olacaktır. Liva Shop ürünlerini incelemeden tatlı konusunda karar vermemenizi tavsiye ederiz.

POPÜLER BLOGLAR