SU BÖREĞİ : TÜRK MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI

su böreği

Su böreği, bu lezzeti sevmeyen var mıdır, hiç sanmayız. Türk mutfağı denilince ilk akla gelen hamur işi lezzetlerinden olan börek, özellikle de bu börek, herkesin severek tükettiği yiyeceklerin başında gelir. Börek gerçekten sevmeyen yoktur. Farklı iç malzemeleri ve farklı yapılış tarzları ile hazırlanan bu lezzet, sofraların en sevilen üyelerinden biridir. Evlerde yapılan, dışarıda özellikle börek salonları ile her çeşit böreğin bulunabilmesi, bu lezzetin ülkemiz için ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. 

Su böreği, evlerde de sürekli yapılan bir yiyecektir. Misafirliklerde, özel davetlerde, bayramlarda devamlı hazırlanıp konuklara ikram edilen bu yemek, yapılışı biraz zorlayıcı olsa da lezzeti her şeyi unutturmaktadır. Su böreği fiyatı, iç malzemelerine ve kilosuna göre farklılık gösterir. Kıymalı ya da peynirli malzemeler ile hazırlanan börek fiyatları kendi içlerinde farklılık gösterir. Bunun yanı sıra tepsi satış fiyatı da yine farklı yerlerde farklı fiyatlandırmaya sahiptir. Bundan dolayı su böreği fiyatı için belirli bir rakamdan bahsetmek doğru olmaz.

Dilim Dilim Tüketilen Tepsi Su Böreği

Tepsi su böreği, gerek evlerde gerek dışarıda bilir kişilere hazırlatılan yiyeceklerdir. Tepsi tepsi yapılan bu börek, oldukça kısa bir sürede tüketilebilmektedir. Elde açılan yufkalar, aralarına sürülen tereyağ, içlerine konulan peynir ya da kıyma gibi iç malzemeler ile birleşerek hazırlanan tepsi su böreği, bitmesini istemeyeceğiniz görüntüsü ve lezzeti ile evlerde varlığını korumaktadır. 

Herkesin en sevdiği börek farklıdır. Kimisi peynirli sever kimisi kıymalı. Damak tatlarına uygun lezzeti ile herkesin bayılarak yediği bu börek çeşitleri arasında seçim yapmak istemeyip her börekten bir dilim bile tüketmek, tabiri caizse mutluluk yaratır. Böreğin de mutluluk ile yakından alakası vardır desek yanılmış olmayız.

Orijinal Su Böreği Nedir?

Orijinal su böreği, herkesin de bildiği ve sevdiği yufka ve peynir ile hazırlanan klasik lezzettir. Bunun yanında peynirli börek, patatesli börek ve ıspanaklı börek de, börek çeşitliliğini göstermektedir. Peynirli börek de klasikler arasında olsa da ıspanaklı börek ve patatesli börek de börek denilince ilk akla gelen lezzetlerdendir. En lezzetli börek çeşitleri Liva Shop’ta.

POPÜLER BLOGLAR