SOSİS YAPIMI İÇİN GEREKEN HER ŞEY

SOSİS YAPIMI

Sosis yapımı için evde rahatlıkla bulabileceğiniz birkaç malzeme yeterli olacaktır. Kıyma, sarımsak, domates salçası, yoğurt, kırmızı toz biber, kırmızı pul biber, karabiber, kimyon, kekik, tuz, karbonat, tereyağı, su ve sosisleri pişirip haşlamak için streç film yeterli olacaktır. Kolaylıkla bulabileceğiniz ve muhteşem bir lezzete ulaşabileceğiniz sosis yapımı malzemeleri bu şekildedir. Dilerseniz hazırladığınız sosisler için salçalı sosu veya farklı soslar da hazırlayabilirsiniz. Şimdi bu lezzetli sosis tarifi için gereken adımları inceleyelim. 

Evde Kolay Sosis Tarifi

Bu kolay sosis tarifi ile evde dilediğiniz porsiyonlarda lezzetli bir sosis hazırlamanız mümkündür. Mutfak robotundan geçireceğiniz kıymayı incelttikten sonra üzerine sarımsak ve baharatları ekleyerek yaklaşık 10 dakika kadar robottan geçirmeniz yeterli olacaktır. Yumuşak bir kıvam alan karışımı streç film içine koyarak su ile ıslatıp şekil vermeniz gerekmektedir. Küçük porsiyonlar halinde sosis malzemesi bitene kadar bu işlemi uygulayıp ardından da bir tencerede kaynayan suya sosisleri atarak yaklaşık 10 dakika kadar haşlamanız gerekmektedir. Haşlanan sosis bir miktar şişecektir ve şişen sosisleri sudan alıp buzdolabına kaldırmanız gerekmektedir. Tüketim için buzluktan çıkardığınız sosisleri tereyağı ile ızgara tavasında pişirmeniz veya buharda ısıtarak sosla beraber sandviç şeklinde tüketmeniz de mümkün olacaktır. Uzun süre hazırladığınız salçalı sosis ürününü kızarttığınız takdirde köfte kıvamında bir lezzet yakalamanız da mümkün olacaktır. Öte yandan dilediğiniz şekilde farklı lezzetler yakalayarak soslu sosis sandviçleri hazırlayabilirsiniz. İster kahvaltılarda isterseniz de yemeklerde kullanabileceğiniz sosis yapımı bu şekilde son derece pratiktir. 

Soslu Sosis Nasıl Yapılır?

Soslu sosis tercih ederken öncelikle hazırlayacağınız sosun içeriğine göre malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Eğer salçalı sosis hazırlamak istiyorsanız baharat ve salça ile beraber bir miktar suyu karıştırarak yoğun kıvamlı sıvı bir sos elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu sosu bir süre kısık ateşte kaynatarak kıvam almasını sağlamanız gerekmektedir. Ardından hazırladığınız karışımı sosis tabağı üzerine ilave ederek kahvaltılarda patates kızartmasının yanında veya sosisli sandviç için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sizlere birçok farklı gıda ürünü için çözümler sunan GMT Food web sitesini de inceleyebilirsiniz.

POPÜLER BLOGLAR