ŞERBETLİ TATLILAR TÜRK MUTFAĞININ EN LEZZETLİLERİ

şerbetli tatlı

Türk mutfak kültürünün en özel lezzetleri arasında gösterilen şerbetli tatlılar hem günlük tüketimde, hem bayramlarda hem de hediye seçenekleri arasında ilk sırada tercih edilen ürünler olarak kabul edilmektedir. Çok farklı türleri hazırlanan bu ürünlerin içinde tartışmasız öne çıkan tat baklava olmaktadır. Son derece büyük ustalık gerektiren bu lezzetin hazırlanması herkesin harcı değildir. 

Şerbetli Tatlılar Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Şerbetli tatlılar, bir diğer ifadeyle ağdası bol lezzetler Türk mutfak kültürünün en nadide ürünleri arasında gösterilmektedir. Birçoğu Osmanlı’dan günümüze miras kalan lezzetlerin hazırlanması ve sunumu diğer tatlı türlerine göre çok daha farklı ve özgün olmaktadır. Tanımından da anlaşılacağı üzere bu tatlıların lezzetini veren unsurların başında hazırlanan şerbeti gelmektedir. Bir tatlının kalitesi, şerbetinin hazırlanma ve ürün ile birleştirilme sürecinde gösterilen titizlikle ölçülmektedir.

Şerbetli tatlı çeşitleri için en önemli kriter kullanılan malzemenin kalitesi olmaktadır. Bu tatlıların yapımında kullanılan hamur, şerbet ve katkı malzemeleri en kaliteli ürünlerden titizlikle seçilmelidir. 

Baklava Şerbetli Lezzetlerin Başında Gelmekte

Türkiye’de tatlı dendiğinde akla gelen ilk lezzet hiç şüphe yok ki baklava olmaktadır. Birçok çeşidi bulunan baklavaların zorlu bir hazırlanma süreci olmakta ve bunun için işinin ehli ustalar gerekmektedir. Baklavaların yapım süreçleri, birçok tatlı türünde olduğu gibi ana malzemesinin hazırlanması ile başlamaktadır. Baklavaların ana maddesi yufkası olmaktadır. İşinin ehli ustalar tarafından son derece ince açılan yufkalar, belirli bir sayıda olmalıdır. Kaliteli baklavaların hazırlanmasında kullanılan yufkaların kırk kat olması bir gelenek olarak kabul edilmektedir. Bu yufkaların havaya kaldırıldığında karşı tarafın görülebileceği kadar ince olması aranan özelliktir. 

Baklava çeşitleri hazırlamak yufkaların tamamlanması ile başlamaktadır. Her bir yufka titizlikle tepsilere serilmekte, aralarına da baklavaya adını veren katkı maddesi konmaktadır. 40 kat boyunca tek tek yufka ile katkı malzemesinin birleşmesinin ardından fırınlama sürecine geçilmektedir. Üzeri kızarana kadar pişirilen baklavanın ilk sıcaklığının geçmesinin ardından daha önce hazırlanan ve soğutulan şerbet ile birleştirerek, tüketime hazır hale getirilmektedir. 

Fıstıklı Baklava En Çok Tercih Edilen Türler Arasında

Fıstıklı baklava, bu özel lezzetin en çok tercih edilen çeşitleri arasında yer almaktadır. 40 kat hamur arasına ince öğütülmüş Antep fıstığı eklenerek yapılan fıstıklı baklava, bu özel lezzetin damak çatlatan türü olarak kabul edilmektedir. 

Zaman zaman cevizin de kullanıldığı, ancak genellikle Antep fıstığının tercih edildiği baklava çeşitleri şekilleri itibariyle de farklı isimlerle anılmaktadır. Midye baklava ve havuç dilim baklava bunlar arasında öne çıkan ürünler olarak kabul edilmektedir. Havuç dilim baklava adından da anlaşılacağı üzere klasik türlere oranla daha uzun tarzda hazırlanmaktadır. Midye baklava ise son derece küçük ve şirin bir yapıya sahiptir.

Daha hafif bir lezzet arayanların tercihi olan soğuk baklava ise içerik olarak geleneksel türlerden ayrılmaktadır. Yapımında süt ve çikolata da kullanılan bu ürünlerin hazırlanması, klasik tarzlar ile büyük oranda benzerlik göstermektedir. Soğuk baklava çeşitlerini öne çıkaran unsur ise şerbeti daha az ve hafif bir lezzete sahip olmasıdır.

Şöbiyet ve Şekerpare ile Farklı Lezzetlere Yelken Açın

Türk mutfağının tatlı kültüründe çok farklı yeri bulunan ürünler arasında yer alan şöbiyet ve şekerpare, damak tadı düşkünlerinin vazgeçemediği lezzetler arasındaki yerini korumaktadır. Görünümü ile baklavaları andıran şöbiyet çeşitlerini öne farklı kılan iç harcı olmaktadır. İç kısmı süt, irmik ve fındık kullanılarak hazırlanan krema ile doldurulan şöbiyetlerin dış kısmı ise çıtır çıtır olmaktadır. Şekerpare ise kendine has bir görünüm ve lezzete sahiptir. Siz de tatlılar arasında şerbetli türleri seviyor ve güvenerek tüketmek istiyorsanız, Liva Shop en doğru adres olacaktır. 

POPÜLER BLOGLAR