Şerbetli Tatlılara Yeni Bir Soluk: Soğuk Baklava 

soğuk baklava

Hepimiz yazın gelmesiyle beraber tatlılarda daha hafif seçeneklere yönelmişken tam da bu noktada soğuk baklava ve onun yükselen şöhretinden bahsetmemek olmaz. Soğuk baklava , aslında sütlü baklava olarak tarif edebileceğimiz bir baklava türü diyebiliriz. Şerbetli tatlı olarak sayabileceğimiz fakat şerbet yerine süt kullanılarak yapılan tatlı çeşitleri arasında yer alabilir. Her ne kategoride sayarsak sayalım sütlü baklava tam bir yaz tatlısı olarak nitelendirilebilecek. Hem hafif hem de bir o kadar doyurucu baklava çeşididir. 

Şerbetli Tatlı Çeşitleri 

soğuk baklava

Sevilen şerbetli tatlı çeşitleri arasında elbette ki ilk sırada soğuk baklava vardır diyebiliriz. Baklava alternatifi olarak sayabileceğimiz soğuk baklava ise az önce de bahsettiğimiz gibi yaz için baklava alternatifi olarak sayılabilecek bir başka tatlıdır. Bunların yanında klasiklerde başı çekenler arasında hafif ve kaymaklı dolgusuyla şöbiyet, enfes şerbeti ve yumuşaklığı ile sütlü nuriye, klasik ve bir o kadar doyurucu havuç dilimi, ve de bir o kadar vazgeçilmez muhteşem peynir dolgulu sıcacık kadayıf. İster yaz olsun ister kış, her mevsim günün her saati enerjiye ihtiyaç duyduğumuz anlarda, küçük tatlı krizlerinde ve kendinizi şımartmak istediğinizde klasik ve bir o kadar da doyurucu ve lezzetli şerbetli tatlılar ile gününüze lezzetli bir dokunuş yapabilirsiniz.  

Şerbetli tatlı çeşitleri arasında soğuk baklava sadece bayramlarda tüketilen bir şerbetli tatlı olmaktan çıkmış ve hayatımıza taşınmıştır. Bunun sayesinde şerbetli tatlı kültürünü günlük hayatımıza da taşımış olmak baklava kültürünü yaymak ve herkese sevdirmek için güzel bir fırsat olmuştur.  

Şimdi Al, İstediğinde Ye: Kuru Baklava

Baklava tüketiminin günlük hayatımıza taşınmış olması sebebiyle birçoğumuz evlerimize günlük tüketim için baklava kolayca bulabiliyoruz. Fakat tam da bayram üstü birçok kişi baklava siparişi verirken bazen istediğimiz baklava siparişlerini erkenden alamayabiliyoruz.  Bunun için şimdi yepyeni bir çözüm var; kuru baklava. Kuru baklava, baklavanın şerbeti dökülmemiş fakat fırınlanmış ve hazır halidir. Şerbeti henüz dökülmediği için şekerleşme ihtimali de ortadan kalktığından, bayramdan çok önce satın alıp, bayramda şerbeti ile  beraber misafirlerinize taptaze bir şekilde ikram edebilirsiniz.

POPÜLER BLOGLAR