SALATA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

salata çeşitleri

Salatalar oldukça farklı şekillerde sunulabilen yiyecekler arasındadır. Ayrıca genellikle de mevsim salatası olarak bilinen ve o mevsimin sebzelerinden yapılan çeşitli salatalar da vardır. 

Çeşitli soslar ile beraber hazırlanan tavuklu salata çeşitleri oldukça doyurucu bir öğündür. Öte yandan kırmızı et sevenler için yine doyurucu ve bir o kadar da besleyici bir seçenek olan biftekli salata da damakta harika bir tat bırakır. Enfes tadı ile herkesin sıkça tercih ettiği ton balıklı salata çeşitleri özellikle de diyette olanlar için mükemmel bir seçenek oluşturmaktadır. Vejetaryenler için harika bir seçenek olan kaşık salata ise yemeklerin yanında özellikle son derece lezzetli bir yandaş olacaktır.

 

Salatalar Zayıflatır Mı?

Yağ yakımı ve kilo vermek için salata yemek elbette tek başına yeterli değildir. Özellikle de protein içermeyen veya az içeren besinlerden yapılan salatalar diyetinizde tek başına bir öğün olarak tercih edilmemelidir. Yüksek protein içeren tavuklu salata veya biftekli salata çeşitleri gibi seçenekler çok daha doğru seçimler olacaktır. Protein vücutta kas gelişimi sağlayan bir yapı olmasından dolayı tercih edilmelidir. 

salata çeşitleri


Öte yandan güzel bir tavuk ızgara yanına sadece bir roka salatası ekleyerek de harika bir öğün de yiyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kızarmış ekmek parçaları eşliğinde, yağı süzülmüş ton balığı salatası da nefis bir seçenek olarak diyetinize eklemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Bu noktada aslında önemli olan detay az tuzlu hatta tuzsuz salatalar tercih etmektir. Vücudun sebze ve et kadar yağ ve karbonhidrat çeşitlerine de ihtiyaç duyduğunu da eklememiz gerekir. Bunlar bir kenara, ayrıca mutlaka diyet yaparken bir uzmana danışmanız önemlidir.

 

Salata Hangi Yemekler ile Yenir?

Salata hemen hemen her tür yemek ile tüketilebilen harika bir besindir. Besleyici, doyurucu, lezzetli ve bir o kadar da vücuda faydalı olan salata çeşitleri öğününüzde eklemeniz gereken besinler arasında yer almaktadır. Bulgur pilavı ve ızgara tavuk ile beraber harika giden mevsim salatası en sık tercih edilenler arasında yer alır. Ayrıca sebze yemekleri veya etli sulu yemekler ile beraber de kaşık salata tercih edebilirsiniz. 

POPÜLER BLOGLAR