PEYNİRLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ NEFİS BİR SALATA PEYNİR SALATASI

Peynir salatası yemeyen yoktur. Salata sevmeyen de yoktur öyle değil mi? Böylesi sağlıklı ve besleyici bir yiyeceğin peynir ile zenginleştirilmesi ile hazırlanan peynir salatası, damaklarda nefis olduğu kadar sağlıklı da bir tat bırakır aynı zamanda. Peynir doyurucu olduğu için yalnızca kahvaltılarda yenir algısı yanlıştır. Her öğünde atıştırmalık olarak da tüketilebilecek olan peynir, mutfaklarda en fazla bulunan yiyeceklerin başında gelir. Peynir ile pek çok tarif hazırlamak mümkündür. Börekler, salatalar, yemekler. Ancak bugün size peynir salatası tarifi vermek istiyoruz.

Peynir Salatası İçin Gerekli Malzemeler (2 kişilik)

  • Ezine peyniri
  • Tulum peyniri
  • Misket peynir
  • Örgü peynir
  • Salatalık
  • Limon
  • Domates 
  • Zeytin

Peynir Salatası Nasıl Hazırlanır?

Peynir salatası yapmak fazlasıyla kolaydır. Zaten genel olarak salata yapımı kolay diyebiliriz. Sevdiğiniz malzemeler ile hazırlayacağınız salataları yemek olarak da tüketebileceğiniz gibi yemeklerin yanında soğuk meze olarak da yiyebilirsiniz. Ki peynir salatasını da aynı zamanda mezelik olarak da hazırlamanız mümkündür. 

Peynir salatası yapmak için öncelikle zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın. Yemek anında zorluk çıkarmaması adına çekirdekleri ayıklanmış zeytin kullanmak daha önemlidir. Sonrasında domates ve salatalıkları ufak ufak kesin. Salatalık kesimi esasında isteğe bağlı olarak değişir. Çünkü pek çok insan salatalıkları salatada yuvarlak doğranmış bir şekilde tercih eder. Bu konuda zevk tamamen sizin. Tulum peyniri, ezine peyniri de ufakça doğrayın. Derin bir kabın içerisinde önce doğranmış salatalık ve domatesleri koyun. Üzerine de ufak dilimlediğiniz peynirleri alın. Sonrasında zeytin ve misket peyniri ekleyin. Örgü peynir de yine tercihe göre bütün halinde salatanın üzerinde süs oluşturabilir ya da ona da ortadan ikiye keserek salatanın içine ekleyebilirsiniz. Kaldı salatanın sosu. Limon ve yağı salatanın üzerinde gezdirin. Tuzunu da ekleyin. Tercihe göre nar ekşisi de ekleyeceğiniz peynir salatası hazır. 

Salatada Peynir Sağlığı

Salata, içinde yararlı sebzeler olduğu için gayet doyurucudur. Ancak peynir gibi süt deposu olan bir ürün ile buluştuğunda ortaya hem doyurucu hem de sağlıklı bir yiyecek çıkmaktadır. Salatanızda kullanacağınız sağlıklı peynirler için Molu Et sizinle. 

POPÜLER BLOGLAR