PASTANE USULÜ EKLER TARİFİ

EKLER

Pastane usulü ekler tarifi yapabilmenin püf noktası, doğru ve kaliteli malzeme kullanılmaktan geçmektedir. Pastane vitrinlerinde görmeye alışılan ekler için ucuz malzemeden kaçınmak öncelikli kural olmalıdır. Ekler yapılışı ortaya çıktığı Fransız mutfağının tariflerine uygun olmalıdır. Ekler çeşitleri, farklı aromalar ile de renklendirilebilmektedir.

Lezzetli Ekler Yapımında Kaliteli ve Taze Malzeme Kullanılmalı

Lezzetli ekler için gerekli olan malzemelerin tamamının kaliteli ve taze ürünlerden oluşmalıdır. Bu pastane usulü ekler tarifi için öncelikli koşul olarak kabul edilmektedir. Kullanılacak malzemeler un, yumurta sarısı, su, margarin, tuz ve şekerdir. İç dolgu malzemesi için de süt, şeker, un, nişasta, yumurta, margarin ve istenen aromaya göre vanilya ya da limon hazırlanmalıdır.

Ekler yapımına krema hazırlanarak başlanmalıdır. Terayağı, krem şanti ve vanilya dışındaki tüm malzemeler bir tencereye alınarak kaynatılmalıdır. Kaynama oluşmaya başlarken tereyağı ve vanilya eklenmeli , iyice karıştırıldıktan sonra soğumaya bırakılmalıdır. Kremanın soğumasının ardından toz krem şanti eklenerek mikserle karıştırıldıktan sonra tencerenin üzeri streç film ile kaplanmalı, buzdolabına kaldırılmalıdır. 

Lezzetli Ekler Çeşitleri İçin Hamurun Kıvamı Önemli

Lezzetli ekler çeşitleri için hazırlanacak hamurun kıvamı büyük önem taşımaktadır. Hamur için işleme su ve tereyağının tencereye alınması, tuz ve şeker ilave edilerek kaynatılması gerekmektedir. Kaynama tamamlandıktan sonra kısık ateş konumuna geçilip, un eklenerek karıştırılmaya başlanmalıdır. Hamurun pürüzsüz hale gelmesi ve tencerenin dibine yapışmayacak sıvama ulaşması ile soğumaya bırakılmalıdır. 

Ekler yapılışı, soğuyan hamura teker teker yumurtaların eklenmesi ve mikser ile karıştırılması ile devam etmelidir. Hamurun sıkma torbasına alınmasının ardından yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine istenen büyüklükte sıkılmalı, önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40-50 dakika pişirilmelidir. 

Ekler tarifi için son aşama, soğuyan eklerlerin bıçak yardımıyla ikiye kesilmesi ve içine kremanın eklenmesi olacaktır. Ekler yapılışı, yeniden kapatılan eklerlerin eritilmiş çikolataya batırılarak, üzerlerinin Antep fıstığı ile süslenmesiyle tamamlanmış olacaktır. 

Ekler yapılışı zahmetli bir süreç olarak kabul edilmekte, kıvamını tutturmak zor olmaktadır. Pastane usulü ekler çeşitleri isteyenler için Liva Shop’a sipariş vermek çok daha kolay olacaktır. 

POPÜLER BLOGLAR