GÜNLÜK SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

süt ürünleri

Bebeklerin dünyaya gözlerini açar açmaz tanıştıkları süt, yaşamları boyunca hayatlarının en önemli gıda maddelerinden biri olmaktadır. Kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere insan sağlığı açısından son derece önemli mineral ve protein kaynağı olan süt ürünleri, sağlık açısından da son derece önemli bir besin grubu olarak kabul edilmektedir. Günlük süt tüketimi içerdiği kalsiyum nedeniyle kemiklerin en büyük dostu olarak öne çıkarken, süt kalori değerleri bakımından da tam anlamıyla bir enerji deposu olarak değerlendirilmektedir. 

Sağlık Açısından Son Derece Önemli Süt Tüketimi

Süt, insan sağlığı açısından vazgeçilmez gıda maddelerinin en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Doğumdan hemen sonra annenin emilmesiyle başlayan bu süreç, yaşam boyu devam eden bir alışkanlık, daha da önemlisi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan yaşamının her anında gerekli olan C vitamini, demir, mineraller ve protein içeren süt ürünleri, çocukluk döneminde sağlıklı gelişimin en temel öğelerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Sütün içinde bulunan proteinin vücutta kullanım oranı yüzde 90’ın üzerinde olmakta, bu da etkisini çok güçlü bir şekilde hissettirmesini sağlamaktadır. Çocukluk çağında büyüme ve gelişme evresinin sorunsuz bir şekilde sürmesine imkan tanıyan proteinin yanı sıra içerdiği kalsiyum ile sağlıklı kemik gelişimini desteklemekte, diş çürüklerinin önüne geçmektedir. Gebelik, emzirme ve yaşlılık dönemlerinde hayat kurtaran etkiler ortaya koyan süt, bebeğin kalsiyum ihtiyacını anneden almasının önüne geçerek, kemik sağlığının korunmasını desteklemektedir. 

Kalori Açısından Son Derece Zengin Bir Besin Süt 

Süt kalori açısından son derece zengin bir besin olarak kabul edilmektedir. Sütün yağı enerjinin temelini oluşturmakta, yağda erime özelliği bulunan A, D, E ve K vitaminlerinin çok daha etkili bir şekilde emilimini sağlamaktadır. Tüm bu etkilerin ortaya çıkabilmesi için dikkat edilmesi gereken günlük süt tüketimi olarak da öne çıkmaktadır. Etkisini yitirmeyen ve beklemeyen ürünlerin vücuda etkilerinin daha yoğun olduğu, süt kalori değerlerinin korunduğu bilinmektedir. 

Süt ürünleri, vücut direncinin gelişimini sağlayan, bu etki sayesinde de ideal bir büyüme imkanı veren mucizevi ürünlerin başında gelmektedir. Sütün işlenmesi, gereğinden fazla bekletilmesi besin değerlerinin önemli bir bölümünün yitirilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle tavsiye edilen günlük süt tüketimi olmaktadır. Siz de sağlık deposu sütler ile yan ürünlerine güvenilir bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, GMT Food en doğru adres olacaktır. 

POPÜLER BLOGLAR