EN SEVİLEN PROFİTEROL TATLISI TARİHÇESİ

PROFİTEROL

Profiterol, tatlılar arasında büyük bir çoğunluğun en sevdiği sütlü tatlılar arasında yer alır. Sütlü tatlı kategorisinde yer alan, hafifliği ve yoğun lezzeti ile çok sevilen profiterol, satışı yapılan en eski tatlılardan da biridir aynı zamanda. Hemen hemen her pastanede bu tatlıyı bulmak ve tatmak mümkündür. Profiterol tatlı denilince ilk akla gelenlerden biridir. Ancak bu tatlının kökeni neresidir, hangi mutfağa aittir kesin olarak bilinmemektedir. İçi dolgulu minik hamurların üzerine çikolata sos dökülerek servis edilmesi ile hazırlanan bu tatlı, genellikle Fransız tatlısı olarak bilinse de bununla ilgili net bir bilgi hala yoktur.

Kaynağı tam olarak bilinmese de herkesçe sevilen bir ürün olduğundan tam olarak bir araştırılma ihtiyacı da hissedilmemiştir çünkü lezzeti her şeyi unutturmaktadır. Çeşitli yerlerde profiterol tatlı sunumu farklılık gösterir. Kuruyemiş süslemeleri ile de hazırlandığı gibi sunumunda meyve de kullanılabilen tatlılardan biridir.

Pastane Usulü Profiterolün Lezzeti Bir Başka 

PROFİTEROL

Profiterol, evde herkesin rahatlıkla yapabileceği basit tatlılardan biri değildir. Yapılışı zor olsa da oranları tutturmak ve istenilen yumuşaklıkta hamur hazırlamak biraz daha zordur. Pastane usulü profiterol hazırlamak pastane ustalarımızın işidir. Pastane usulü profiterol hazırlarken kullanılacak çikolatalı sos yoğunluğuna da dikkat etmek gerekir. Çünkü profiterole asıl lezzeti veren detaylardan birisi kesinlikle çikolatalı sos ve profiterol kreması olarak bilinir.

Profiterol kreması ve çikolatalı sos hazırlamak esasında zor değildir. Yalnızca oranlara dikkat etmek tarife sadık kalmak gerekir. Profiterol kreması, bilindik kremalardan biraz daha farklı olup, oldukça hafif kremalardan biridir.

Profiterol Tatlı Krizine Birebir

Profiterol tatlısı hem kıvamı hem çikolatasıyla her gün yenilebilir bir tatlı çeşididir. Yediğiniz zaman ağırlık yapmaz. Canınız tatlı çektiğinde başvurabileceğiniz tatlılardan anlayacağınız. Bu kadar hafif olmasının bir sebebi varmış. Profiterol hamurunu bu kadar özel kılan nedir diye düşünüyor olabilirsiniz? Tarihi araştırırken öğrendiğim ve çok şaşırdığım bilgileri vereyim size.

Profiterol hamuru sadece buharla kabarıyormuş, kabarmasını sağlayan hiçbir ek madde yok içinde; kabartma tozu gibi. Bu da hamurun yapısının narinliğinin başlıca nedeniymiş. İçine dolan havayla açılması da tadını daha da enfes yapıyormuş. Özenle hazırlanan profiterol tatlısı için Liva sizlerle!

POPÜLER BLOGLAR