DOĞAL BAHARATLAR NERELERDE KULLANILIR?

DOĞAL BAHARATLAR

Genellikle yemek yapımında karşımıza çıkan baharat çeşitleri sadece yemeklerde değil birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılabilen seçenekler arasında yer almaktadır. Birçok farklı seçeneğe sahip olan baharat ürünleri; çay yapımında, kahvelerde, tatlılarda ve kozmetik sektöründe bile kullanılabilmektedir. Çeşitli yörelerde farklı tüketimler amacıyla kullanılan doğal baharatlar hem sağlık hem de güzellik alanında tercih edilebilmektedir. Özellikle Asya yöresinde baharat çeşitlerine sıklıkla yer verildiği için hem yemeklerinde hem de çaylarında sıklıkla baharata rastlamak mümkündür. Özellikle kozmetik sektöründe kullanılan baharatlar cilt sağlığını korumak ve aynı zamanda cilde daha canlı ve genç bir görünüm kazandırmak amacıyla katkı sağlayan doğal seçenekler arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra çeşitli hastalıklar ile savaşmak açısından vücuda büyük bir katkı sağlayan doğal baharat çeşitleri demleme yoluyla tüketildiğinde oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır.

Baharat Çeşitleri ile Çay Yapımı

En sık çayı yapılan baharat çeşitlerinden biri kekiktir. Aynı zamanda nane ile yapılan ve limon damlatılarak tüketilen grip çayı olarak da bilinen bu çay, çeşitli enfeksiyonlar ve hastalıklar için vücuda katkı sağlayan seçenekler arasında yer alır. Kaynamış suya eklenecek olan doğal baharatlar demlendikten sonra üzerine tercihe göre limon ve bal eklenerek kolaylıkla tüketilebilir. Aynı zamanda çay yapımında kan şekerini düzenlemek ve aynı zamanda bitki çayına lezzet vermek amacıyla kullanılan doğal baharatlar arasında tarçın da bulunmaktadır. Bu sayede hem lezzetli hem de son derece sağlıklı olan baharat çeşitleri ile hazırlanmış nefis bir çay tüketebilirsiniz. 

Baharatlar Nasıl Yapılır?

Birçok farklı alanda kullanılan baharatlar çeşitli yöntemler ile hazırlanmaktadır. Genellikle kurutularak hazırlanan doğal baharatlar kullanıma hazır hale gelir. Kurtulduktan sonra ufalanarak küçük parçalar haline gelen ve genellikle yemeklerin içerisine aroma vermesi amacıyla kullanılan baharat çeşitleri günlük hayatta sıklıkla tüketilen ve insan sağlığı açısından birçok farklı yarara sahip olan besinler arasında yer almaktadır. Sadece yemeklerde değil tatlılarda bile kullanılabilen doğal baharatlar hayatımızın her alanında hemen hemen bulunabilmektedir. Birçok farklı gıda çözümü ve baharat çeşitleri için GMT Food web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

POPÜLER BLOGLAR