BİTKİ BAZLI ET ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

bitkisel et ürünleri

Dünyanın kaynaklarının hızla azalması insanoğlunu farklı çözümler üretmeye itmekte, bunlardan biri de bitki bazlı et üretimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayvansal ürünlere yani ete ulaşımın her geçen gün zorlaşması, bu ihtiyacın bitki bazlı ürünler ile karşılanmasını gündeme getirmiştir. Uzun süredir vegan ürünler, bitkisel besinler ile desteklenmeye çalışılsa da etten vazgeçemeyenler için iki farklı alternatif üzerinde durulmaktadır.

Bitki Bazlı Et Üretimi Dünya Piyasalarında Hızla Yayılıyor

Dünya nüfusunun hızla artması, kişi başına düşen arazi sayısının buna paralel olarak gerilemesi, hayvancılık sektörünün yeniden masaya yatırılmasına yol açmaktadır. Dünya gıda piyasalarının ete ulaşımın son derece pahalı bir süreç gerektirmesi nedeniyle bitki bazlı et üretimi üzerine yoğunlaşmasına yol açmıştır. Birçok alanda olduğu gibi gıda konusunda da dünyanın amiral gemisi olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan et ile aynı özellikleri taşıyan alternatif bitkisel besinler hızla yayılmaya başlamaktadır. 

İnsanları vegan ürünler tüketmeye sevk etmenin tamamıyla mümkün olmayacağı gerçeğinden hareket eden bilim insanları, etsiz et üretmenin iki ayrı yolunu keşfederek, bu alanda yürümeye başlamıştır. Bunlardan ilki, bitki bazlı ürünler kullanılarak ilave edilen çeşitli katkı maddeleri sayesinde koku, tat ve doku olarak ete birebir benzeyen ürünlerin geliştirilmesi sağlanmıştır. Vegan ürünler arasında gösterilen soya kıyması uzun süredir kullanılmakta ancak geniş kitlelere yayılması sağlanamamaktadır. Et olmayan ancak eti aratmayan yeni nesil üretim bitkisel besinler daha şimdiden Avrupa’da önemli oranlarda tüketim düzeylerine ulaşmış bulunmaktadır. 

Dünyayı Kurtarmanın Yollarından Biri Bitki Bazlı Et Üretimi

Dünyanın içinde bulunduğu durumun değerlendirilmesinde, ve bu üretim miktarının artması dünyayı kurtarmanın yollarından biri olarak görülmektedir. Hayvancılık için kullanılan tarım alanları ve su dikkate alındığında, et tüketimi için hayvancılığın durdurulması daha geniş alanların insan için bitki bazlı ürünler üretiminde kullanılmasına imkan tanıyacaktır. Mevcut tarım arazilerinin yüzde 70’inin hayvanların yiyeceği gıdaların üretiminde kullanılması, buna karşılık yeterli proteinin alınamaması, ortaya atılan savların da büyük oranda doğruluğunu kanıtlamaktadır. Siz de vegan ürünlere sağlıklı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız GMT Food online ürünlerini incelemenizde yarar olacaktır. 

POPÜLER BLOGLAR