2022 ÇAY ÇEŞİTLERİ VE BİTKİ ÇAYLARI

çay çeşitleri

Çay çeşitleri yüzyıllardır farklı kültürlerde çokça kullanılan ve farklı amaçlar ile faydalar içeren, bitkilerden üretilen ve bir çok milletçe kullanılan türlerdir.

Çayın her çeşidinin farklı kullanım alanları ve faydaları olsa da bu herkes için faydalı olduğu anlamına gelmez. Belirli sağlık sorunları olan kişiler için bazı bitki çaylarının kullanımı büyük problemlere yol açabilmektedir.

Bitki Çayı Türleri Ve Faydaları

Bitki çaylarını tanıtmaya ve faydalarına ekinezya çayı ile başlayalım. Ekinezya çayı özellikle kış aylarında yakalandığımız grip ve soğuk algınlıkları için kullanılır. Ayrıca iltihap giderici özelliği olduğundan vücuttaki uçuk gibi iltihabi sıkıntıların giderilmesi için de ekinezya çayı sıklıkla kullanılabilmektedir.

Bir diğer çay çeşitleri olarak kullanılabilen ve ıhlamur ağacı yapraklarından yapılan ıhlamur çayı çeşidine gelelim. Ihlamur hem tatlı kokusu hem de tadı ile başlı başına yatıştırıcı ve sakinleştirici olarak kullanılabilen bir çaydır. Kasların gevşemesine yardımcı olur ve migren gibi şiddetli baş ağrılarını hafiflettiğine dair çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca ıhlamur, yatıştırıcı etkisinden dolayı kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyonu yatıştırmada yardımcı olarak da kullanılabilmektedir. 

çay çeşitleri

Çay Çeşitleri ve Fiyatları Hakkında

Bir diğer çay türü olarak kırmızı meyveler familyasından kuşburnu çayı sizlere açıklayalım. Kırmızı meyve çayları başlı başına özellikle cilt dokusu için oldukça faydalı ve sağlıklıdır. Kuşburnu çayı da başlıca faydası bağışıklık sistemine katkı sağlamak ve cilt dokusunu yenileyip güzelleştirmektir. Ayrıca cilt dokusunu yenilediği için kuşburnu çayı yaşlanma geciktirici etkisi de mevcuttur. Her yaş grubu bu çay çeşitleri rahatlıkla tüketebilmektedir. Kanser önleyici antioksidanları sayesinde hücre yenilenmesine katkıda bulunur ve dokuları yeniler. Fakat yine de tıpkı başta söylediğimiz gibi her çay çeşitleri gibi tüm bitki çaylarının da doktor kontrolü dahilinde, abartıya kaçmadan ve bize zararı olup olmadığını bilmeden kullanmamamız gerekir. 

Özellikle bazı çay çeşitleri yanlış kullanım veya bilinçsiz tüketim ile karaciğer ve böbreklere sanıldığından çok daha fazla zarar verebilmektedir. Bu yüzden ne kadar bize yararı olacağını bilsek de her sallama çay çeşidinin bize faydalı olacağını düşünerek bilinçsiz ve aşırıya kaçarak tüketmekten elimizden geldiğince kaçınmalıyız.

YEMEK KATEGORİSİ YAZILARI

POPÜLER BLOGLAR