KOÇ BOYNUZU TESBİH ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

KOÇ BOYNUZU TESBİH

Koç boynuzu tesbih, adından da anlaşılacağı üzere koçların boynuzlarından tasarlanan ve tutkunları için çok özel anlamlar içeren bir aksesuar olarak kabul edilmektedir. Tesbih çeşitleri arasında görselliği ve elde bıraktığı his ile ayrıcalıklı bir yere sahip olan koç boynuzu tesbih özellikleri arasında dayanıklılığı ön plana çıkmaktadır. Koç boynuzu tesbih faydaları açısından da tercih edilmektedir.

Koç Boynuzu Tesbih Nedir?

Koç boynuzu tesbih, koçların boynuzlarından tasarlanan eşsiz bir tasarımdır. Bu aksesuarı alırken, kesinlikle bir hayvana zarar verilerek yapıldığı düşünülmemelidir. Kurbanlık ya da kasaplık kesime giden ve yaşamı farklı bir amaçla sonlandırılan koçların boynuzlarından yapılması nedeniyle hayvan severlerin de rahatlıkla kullanabileceği aksesuar olarak kabul edilmektedir. 

Tesbih çeşitleri arasında ayrı bir yere sahip ürünün tasarlanması önemli bir ustalık ve uzun süreli uğraş gerektirmektedir. Tesbihe dönüşmeden önce boynuzun farklı evrelerden geçmesi, çeşitli işlemlere tabi tutulması gerekmektedir. Bu son derece meşakkatli bir uğraştır. Koç boynuzu tesbih yapımı, boynuzun lifli yapısının temizlenme süreci ile başlamaktadır. Bu işlemin tamamlanmasının ardından yağından tamamen arındırılan boynuz, soğutma işlemine tabi tutulmaktadır. Fırçalanıp yıkanan boynuzlar artık ustanın ellerinde bir sanat eserine dönüşmeye hazır hale getirilmiş demektir. 

Koç Boynuzu Tesbih Özellikleri Nelerdir?

Koç boynuzu tesbih özellikleri birkaç başlıkta tanımlanabilmektedir. Bunların başında ise dayanıklılıkları ve uzun ömürlü olmaları gelmektedir. Kemik yapısından dolayı ezilme ve deforme olma riski taşımayan tesbih çeşitleri arasında gösterilen koç boynuzu, uzun yıllar kullanıcısına yol arkadaşlığı yapabilmektedir. 

Koç boynuzu tesbih özellikleri arasında bulunan dayanıklılık, malzemenin keratin yapısından kaynaklanmaktadır. Son derece sert ve dayanıklı bir yapı olan keratin, ustanın boncuklara şekil vermesini zorlaştırmaktadır. Hatasız işleme kabiliyetini de sınırlayan bu özellik, işlem sırasında çok sayıda fire verilmesine de yol açmaktadır. 

Farklı renklerde tasarlanan koç boynuzu tesbih faydaları açısından da tercih edilmektedir. Doğal bir yapıda olan koç boynuzunda yoğun mineral yer almaktadır. Bu mineraller zaman içinde çekim esnasında kullanıcısına geçmekte ve sağlık açısından önemli yararlar sağlamaktadır. Koç boynuzu tesbih faydaları arasında antibakteriyel özelliği ile mikrop barındırmaması da bulunmaktadır. 

POPÜLER BLOGLAR