BEBEK İÇ ÇAMAŞIRI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

bebek iç çamaşırı

bebek iç çamaşırı

Eğer bir ebeveynseniz, bebek iç çamaşırı nasıl temizleneceğini merak etmeniz alışılmadık bir durum değildir. Çok basit bir soru gibi görünse de cevabı oldukça karmaşık olabilir. İyi haber şu ki, bebeğinizin iç çamaşırlarını temizlemek için küçük çocuğunuzu rahat ve mutlu tutacak bazı genel kurallar var!

Her şeyden önce, bebek çamaşırlarının neredeyse tamamen pamuktan yapıldığını bilmeniz gerekir. İkincisi, hipoalerjenik ve anti-bakteriyel özelliklere sahip doğal bir malzemedir. Bu da onu bebek kıyafetleri için ideal bir seçim haline getirir çünkü bebeklerin kimyasallara karşı yetişkinlerden daha hassas olma olasılığı daha yüksektir. Diğer kumaşlar arasında polyester ve ipek yer alır, bunların hepsi de normal çamaşır makineniz ve deterjanınız dışında herhangi bir özel ekipman olmadan evde kolayca yıkanabilir (bazı insanlar özel ürünler kullanmayı tercih etse de).

Elbette başka türler de vardır, ancak bakımları açısından fazla dikkat gerektirmezler. Pamuk ve bambu gibi diğer malzemeler bakım açısından fazla dikkat gerektirmez. Bunlar, bebek iç çamaşırı yapımında kullanılan ve giysilerle aynı şekilde yıkanabilen iki malzemedir.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamadan önce her zaman üzerindeki etiketleri kontrol etmelisiniz, böylece nasıl işlem görmeleri gerektiğini ve yıkamak için hangi sıcaklığın gerekli olduğunu bilirsiniz.

Pamuklu Bebek İç Çamaşırı Temizliğinde Kurallar

 • Genel olarak çocuk giysileri ve özellikle 1 yaş altı çocuklar için özel bir deterjan kullanın.
 • Bebek külot gibi hassas çamaşırları kot pantolon veya yıkama sırasında daha az özen gerektiren pamuklu kumaşlardan yapılmış diğer iç çamaşırları ile birlikte yıkamayın.

Bebeğinizin iç çamaşırlarını yıkamanın ilk adımı, çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir deterjan seçmektir. Bunu paketin üzerindeki etiketi okuyarak veya eczacınıza sorarak yapabilirsiniz. Her durumda, normal çamaşır deterjanlarını kullanmaktan kaçının çünkü bunlar çocuğunuzun cildini tahriş edebilir ve kızarıklıklara veya alerjilere neden olabilir.

Ancak, çok fazla deterjan kullanmayın! Böyle yaparsanız, bebeğinizin külotunda daha sonra çıkarılması zor lekeler bırakacaktır (özellikle pamuktan yapılmışsa). Ayrıca, doğrudan sıcak suya (50 santigrat derecenin üzerinde) maruz bırakıldığında giysileri çok hızlı bir şekilde kurutan kimyasal bileşimi nedeniyle zamanla sertleşmelerine neden olacağından yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Son olarak, ağartıcı maddelerden kaçının çünkü bu maddeler ipek veya keten gibi kumaşlara zarar verebilecek klor içerir, iç çamaşırı yapımında sıklıkla kullanılan malzemeler.

bebek iç çamaşırı

Bebek atlet modelleri gibi hassas çamaşırları, kot pantolon veya yıkama sırasında daha az özen gerektiren pamuklu kumaşlardan yapılmış diğer iç çamaşırları ile birlikte yıkamamak daha iyidir.

 • Hassas çamaşırları, yıkama sırasında daha az bakım gerektiren kot pantolon ve diğer pamuklu kumaşlarla yıkamayın.
 • Hassas çamaşırları daha fazla bakım gerektiren diğer çamaşırlarla birlikte yıkamayın.

Bebek iç çamaşırları temizlemenin en iyi yolu, bu amaç için özel olarak tasarlanmış özel bir sünger veya fırça kullanarak elde yıkamaktır.

 • Bebek iç çamaşırlarını temizlemenin en iyi yolu, bu amaç için özel olarak tasarlanmış özel bir sünger veya fırça kullanarak elde yıkamaktır. Özellikle erkek bebek boxer modelleri bu şekilde yıkanabilir.
 • Sıcak veya ılık suyla değil soğuk suyla yıkayın (bu kumaşı büzüştürebilir ve yırtılmasına neden olabilir).
 • Bebeğinizin giysilerinde ağartıcı maddeler veya deterjan, çamaşır sabunu veya yumuşatıcı gibi katkı maddeleri kullanmayın, çünkü bunlar bebeğinizin cildini tahriş edebilir ve onu kızarıklıklara ve alerjilere daha yatkın hale getirebilir. Ayrıca pamuklu örgüler gibi hassas kumaşlara zarar vereceğinden çamaşır makinenizin sıcaklığını yükseltmekten kaçının; oda sıcaklığında (yaklaşık 75 derece Fahrenheit) tutun.
 • Küçük çocuğunuzun giysilerini asla kurutucuya koymayın, bunun yerine çamaşır ipine asın!

Yıkayıcıdaki sıcaklığı yükseltmeyin (soğuk olmalıdır), dikişlerin ve elastik bantların kumaşına zarar verebilecek ağartıcı maddeler veya katkı maddeleri kullanmayın.

 • Dikişlerin ve elastik bantların kumaşına zarar verebilecek ağartıcı maddeler veya katkı maddeleri kullanmayın.
 • Çamaşır makinenizin sıcaklığını yükseltmeden soğuk suda yıkayın.
 • Çamaşır makinesi kullanmayın, çünkü bebek giysileri için çok güçlüdür ve şekillerini kaybetmelerine veya çekmelerine neden olabilir. Bunun yerine, bu amaç için özel olarak tasarlanmış özel bir sünger veya fırça kullanarak elde yıkayın.

Bebek İç Çamaşırı Modelleri


Bebek çamaşırları hassas kumaş yapılarına zarar vermemek için dikkatlice yıkanmalıdır.

 • Çamaşır makinesi
 • Bebeğin hassas cildi için deterjan
 • Bebeklerimizin kıyafetlerini nasıl yıkadığımız söz konusu olduğunda çamaşır tozu ve deterjan büyük önem taşır. Örneğin, çocuğunuzun kıyafetlerinde çamaşır deterjanı gibi yetişkin ürünleri kullanırsanız, kıyafetler çok çabuk lekelenir veya zarar görür. Ayrıca, hassas kumaşları yıkama sırasında özel bakım gerektirir. Bu nedenle, bebek iç çamaşırlarını temizleme işlemine başlamadan önce gerekli tüm malzemelerin hazır olduğundan emin olun:
 • Genel olarak çocuk giysileri ve özellikle 1 yaş altı çocuklar için özel bir deterjan;
 • Yıkama sırasında daha az özen gerektiren pamuklu kumaşlardan yapılmış bir kot pantolon veya diğer iç çamaşırları;

Sonuç olarak, hem kız bebek iç çamaşırı hem de erkek bebek iç çamaşırı ürünlerine özen göstermenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Hassas kumaş yapılarına zarar vermemek için dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Ayrıca genel olarak çocuk giysileri ve özellikle bir yaş altı çocuklar için özel deterjanlar kullanmalısınız. Daha fazla ürün çeşitliliği için Bir Bebek sizlerle!

POPÜLER BLOGLAR