NEFİS BİR PASTIRMALI PAÇANGA BÖREĞİ TARİFİ

Kahvaltıların ve ara sıcakların vazgeçilmezi olan pastırmalı paçanga böreği damaklarda muhteşem bir tat bırakıyor. Evde hem kolay hem de pratik bir şekilde yapılacak enfes bir lezzet arıyorsanız bu harika paçanga böreği tarifi tam da size göre diyebiliriz. Birkaç malzeme ile hazırlanan, çıtır çıtır ve ağızda dağılan nefis bir pastırmalı paçanga böreği için şimdi tarifi inceleyebilirsiniz.

Öncelikle pastırmalı paçanga böreği için hazırlanan dolmalık biber çeşitlerini küçük küpler halinde dilimlemeniz gerekiyor. Ardından domates gelecek fakat öncelikle domateslerin çekirdeklerini çıkartmanız daha iyi olacaktır çünkü domatesler sulu kalarak paçanga böreğini de sulandırabilir. Domates ve ardından da pastırma da küçük parçalar halinde doğranmalıdır ki böreğin içerisindeyken ağızda dağılsın.

Artık yufkalara geçme zamanı. Tam sekiz eşit parçaya ayırdığımız her bir yufka üst üste geldiğinde daha pratik bir şekilde börekleri sarabilirsiniz. Her bir yaprağa bir fırça yardımı ile sıvı yağ sürmeniz gerekiyor ve ardından ikinci kat yufkaya bu yaprağı yapıştırmalısınız. Pastırmalı paçanga böreği için hazırlanan bu yufkaların geniş olan kenarlarından yaklaşık olarak 1-2 parmak içeriden gelerek peynirinizi, pastırma dilimlerini, doğranan biber ve domatesleri yerleştirmeniz gerekmektedir. 

Ardından zarf şeklini alan bir börek sarmış olacaksınız ve bu sardığınız pastırmalı paçanga böreği için yufkanın ucuna az miktarda su sürerek yapıştırmanız gerekecektir, yoksa malzemeler dağılabilir. Sonrasında ise pastırmalı paçanga böreği kızgın yağda kızartarak afiyetle yiyebilirsiniz.

PASTIRMALI PAÇANGA BÖREĞİ NE İLE İYİ GİDER?

Pastırmalı paçanga böreği çoğunlukla ara sıcak olarak tercih edilen bir yemektir. Oldukça lezzetli ve sıkça tüketilen bir hamur işi olan pastırmalı paçanga böreği kahvaltılar için de muhteşem bir seçenektir. Yanında çay ile ağızda muazzam bir lezzet şöleni yaratacak olan pastırmalı paçanga böreği mutlaka evinizde denemeniz gereken harika bir tariftir.

Pastırma ve domates-biber birleşiminin nefis uyumu ile damaklarda efsanevi bir tat bırakan pastırmalı paçanga böreği dilerseniz öğün olarak da tüketilebilen, ayran ya da meyve suyu ile de yiyebileceğiniz lezzetli bir yiyecektir. Her öğünde enfes bir lezzet yaşatan paçanga böreğini mutlaka deneyin.

POPÜLER BLOGLAR