LEZZETİYLE BAŞ DÖNDÜREN ET FAJİTA

Tadına baktıktan sonra yapım aşamasındaki tüm zahmete değdiğini düşüneceğiniz harika bir lezzet! Et Fajita sofralarınıza renk ve lezzet katacak ve aynı zamanda da geleneksel Türk yemekleri ile benzerliği nedeniyle damak zevkinize de uyum sağlayacaktır. Son derece leziz bir yemek olan Et Fajita , nefis jülyen dana etleri ve baharat çeşitlerinin birbiri ile uyumundan oluşur. Şu eşsiz lezzetin sırrını gelin birlikte keşfedelim!


JÜLYEN DANADAN ET FAJİTA TARİFİ

Et Fajita için öncelikle dana etlerinizi jülyen şekilde doğramanız gerekmektedir. Jülyen dana etlerini derin bir kaba aktardıktan sonra limon, sirke, kimyon, kırmızı biber, tuz, şeker, karabiber ve son olarak da zeytinyağı da ekleyerek iyice harmanlamanız gerekmektedir.

Ardından jülyen dana etlerinin üzerine kekik ve sarımsak ilave ettikten sonra da tekrar harmanlayarak etleri dinlenmeye bırakabilirsiniz. Etler dinlenirken ve marine olurken Et Fajita için soslarınızı hazırlayabilirsiniz. Salsa sos için ince kıyılmış orta boy soğan, bir diş sarımsak, ince yeşil biber , küp küp doğranmış domates, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve tuzla karabiberi karıştırmanız yeterli olacaktır.

Salsa sos için ince kıyılmış orta boy soğan, bir diş sarımsak, ince yeşil biber, küp küp doğranmış domates, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve tuzla karabiberi karıştırmanız yeterli olacaktır.

Avakado sos Guacamole için bir adet avokado, sarımsak, hardal, zeytinyağı, esmer toz şeker ve çok az toz karabiber kullanabilirsiniz.

Yoğurt sos için 3-4 yemek kaşığı yoğurt, küçük doğranmış salatalık, incecik doğranmış soğan, karabiber, limon suyu, tuz, sarımsak, maydanoz, kırmızı biber, sarı biber ve zeytinyağı karıştırılması yeterlidir.

Ardından marine olan dana eti wok bir tavada kahverengi olana dek pişirilmelidir. Bu pişirilen etleri daha sonrasında bir kenara alıp zeytinyağında soğan, tuz ve karabiber sotelemeniz gerekmektedir. Bu sotelenen malzemelerin içine etleri tekrar ekledikten sonra birlikte birkaç dakika daha sotelemeye devam etmeniz iyi olacaktır. Ardından Et Fajita yemeğiniz sosları ile beraber servise hazır hale gelecektir.

Eğer dana eti yerken sıcak olması sizin için çok önemli ise mutlaka soslarınızı önden yapmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz jülyen dana etlerini sotelerken biraz zerdeçal da ekleyerek de servis edebilir ve yemeğinize hem farklı hem de son derece lezzetli bir tat da katabilirsiniz.


POPÜLER BLOGLAR