KEHRİBAR TESBİH NASIL ANLAŞILIR?

KEHRİBAR TESBİH

Oluşumu milyonlarca yılda tamamlanan ve bir fosil taş olan kehribar birçok alanda kullanılabilmekte, yoğun olarak kehribar tesbih modelleri tasarlanmaktadır. Son derece kıymetli bir taş olan kehribar tesbih fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Gerçek kehribar tesbih çeşitleri tutkunları ve koleksiyonerleri tarafından tercih edilirken, kehribar tesbih modellerin orijinal olduğunun anlaşılması için bazı testler yapılabilmektedir. 

Kehribar Tesbih Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kehribar tesbih modellerini kıymetli yapan özellik, tanelerinde kullanılan taşın özellikleri olmaktadır. Kehribar, iri gövdeli ağaçların yaralanan dal ya da gövdelerini korumak için salgıladığı reçinenin toprağa karışması ile oluşmaktadır. Ancak, bir kehribarın oluşabilmesi için 30 ila 50 milyon yıl arasında zamana ihtiyaç bulunmaktadır. Bu süreyi toprak altında geçiren ve taş haline gelen reçine fosili, zaman zaman içinde sinek ve böcekleri hapsetmektedir. Bu da fosil kehribar oluşumunu sağlamaktadır. 

Çok uzun yıllardır takı ve aksesuar yapımında kullanılan bu eşsiz taş, gerçek değerine kehribar tesbih modelleri ile kavuşmuştur. Ancak, bu kadar özel ve değerli bir aksesuara herkesin ulaşması pek de mümkün olmamaktadır. Gerçek kehribar tesbih fiyatları, her kullanıcının ulaşmasına imkan vermeyecek seviyelerde kabul edilmektedir.

Gerçek Kehribar Tesbih Çeşitleri Nasıl Anlaşılmaktadır?

Gerçek kehribar tesbih modellerinin anlaşılabilmesi için bazı testlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu yöntemler doğru sonuçlar ortaya çıkarsa da aksesuara zarar verebilecek uygulamalar olduğu için tavsiye edilmemektedir. Kehribar tesbih modelleri, sertifikalı ürün satan yerlerden alınmalıdır. Bu en iyi test yöntemi olarak kabul edilmektedir. Güvenilir markalardan, sertifikalı ürünlere sahip olmak, kandırılma ihtimalini ortadan kaldırmak anlamı taşımaktadır. 

Kehribar tesbih çeşitleri için bazı orijinallik testleri de bulunmaktadır. Küçük bir iğne ısıtılarak, kehribar tanelerinin köşesine değdirildiğinde ortaya hoş bir koku çıkıyorsa, elinizdeki ürünün gerçek olduğu anlamına gelmektedir. Plastik kokusu verenler ise sahte ürünlerdir. Kehribar tesbih çeşitleri için bir başka yöntem ise tuzlu su testi olmaktadır. Bir kabın içine biraz ve tuz eklendikten sonra karıştırılmalı, ardından da kehribar içine atılmalıdır. Kehribar su içinde yüzüyorsa gerçek, dibe batıyorsa sahte anlamı çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki en iyi yöntem, güvenilir yerlerden alışveriş yapmaktır. Siz de kehribardan yapılan teşbihlere sahip olmak, kehribar tesbih fiyatları ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız Dergah Tesbih’i ziyaret etmenizde yarar olacaktır. Dergah Tesbih, sertifikalı ürünler ile hizmet vermektedir. 

POPÜLER BLOGLAR