Kayseri Bazlaması Nasıl Yapılır?

Kayseri bazlaması yapımı son derece kolay ve bir o kadar da lezzetlidir. Kahvaltılarda hızlı bir şekilde yapabileceğiniz Kayseri bazlama tarifi ile pratik bir lezzetin kapısını sizler için aralıyoruz.

Öncelikle yaş ya da kuru maya ile ılık sütü birleştirmeniz gerekmektedir. Ilık süt içerisinde erittiğiniz mayanın içerisine yaklaşık 1 çay kaşığı kadar şeker ilave ederseniz mayanın aktifleşmesi çok daha hızlı olacak ve yapacağınız Kayseri bazlaması çok daha iyi kabaracaktır.

Kayseri bazlama için hazırladığınız mayayı bir süre karıştırıp erittikten sonra fazla bekletmeden yaklaşık 2-3 su bardağı unun içine ekleyebilirsiniz ve bu karışıma 2 çay kaşığı kadar tuz da yeterli olacaktır. Bu noktada hamur için kullanacağınız su miktarı önemlidir. Unun cinsine göre değişkenlik gösteren su miktarını ortalama 2 su bardağı kadar düşünebilirsiniz. Fakat bu unun cinsine göre 1,5 ya da 2,5 su bardağına da çıkabilir. Bu nedenle de hamur yoğurma işlemi sırasında ılık suyu unun içerisine mümkün olduğunca kontrollü ve adım adım gidecek şekilde eklemenizde fayda vardır.


Hamuru yoğururken ilk aşamada elinize yapışabilir bu nedenle bu esnada biraz un kullanabilirsiniz. Un ve ılık su birbirine tam olarak karıştığında ele yapışmayan kıvamlı bir hamur elde etmeniz mümkün olacaktır.

Hazırlanan hamuru bezeler halinde eşit şekilde kestikten sonra oklava yardımı ile bir tabak boyutunda açabilirsiniz. Ardından da bir tavada önlü ve arkalı olarak kısık ateşte pişirebilirsiniz.

Kayseri Bazlaması Neyle Yenir?

Hazırladığınız Kayseri bazlaması için yanında neler yeneceğini merak ediyorsanız, seçenekleriniz oldukça fazla. Her tür yemeğin yanında ekmek olarak ya da kahvaltıda çıtır çıtır bir pide ya da simitin yerine Kayseri bazlama tüketebilirsiniz.

Özellikle de et yemekleri ile son derece uyumlu bir tada sahip olan Kayseri bazlama aynı zamanda da tatlı kahvaltılıklar ile de çok yakışıyor. Bal ve kaymak ile beraber sıklıkla tüketilen Kayseri bazlaması her öğünde rahatlıkla yenebilir. Son derece kolay ve pratik bir yapımı olan bazlama Kayseri yöresinde hala sıklıkla tüketilen ve severek yenilen besinler arasında yer almaktadır. 

POPÜLER BLOGLAR