Ecza Deposu Gibi Bir Besin: Kuzu Ciğer

Kuzu ciğer mucizevi yapısı ile şaşırtıcı bir besin ve organdır. Özellikle de A vitamini ve demir ile dolu olan kuzu ciğer hem lezzetli hem de son derece besleyicidir.  Öte yandan bir demir eksikliği belirtisi olan anemi ile mücadele ediyorsanız eğer; folat, demir ve B12 vitamini içerdiğinden dolayı muhtemelen tüketebileceğiniz en doğru ve en iyi besin kuzu ciğer olacaktır. Kuzu ciğer, doğal yollardan anemiyi yenmek için ihtiyaç duyulan üç vitamin ve minerali de içeriyor. Halsizlik, enerji düşüklüğü, yorgunluk veya nörolojik sorunlarla iyi gelen kuzu ciğer faydaları saymakla bitmeyecek kadar da fazladır.

Vücudumuz enerji üretmek, demir metabolize etmek, kolajen sentezlemek ve sinirleri sağlıklı tutmak için cupro enzimlere bağlı bir yapıdadır ve  bu nedenle de bazı bakır bağımlı enzimler, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan antioksidan görevinde yer almaktadırlar. Bir yetişkin olarak aslında günlük beslenmenizde sadece 0.9 miligram bakır almalısınız. 100 gram karaciğer yerseniz, 12 miligram bakır alırsınız. Kuzu ciğer ise bu miktarın yarısını rahatlıkla karşılayabilir fakat tavuk karaciğerinde ise 1 miligram kadar bile bakır bulunmamaktadır.

Kuzu Ciğer Faydaları Sizleri de Şaşırtacak

Önemli bir besin değerine sahip olan kuzu ciğer , B12 vitaminin yanı sıra B6 vitamini, biotin ve folat bakımından da zengin olduğundan dolayı sevilerek ve güvenle tüketilen besinlerden biri olmuştur. Öte yandan B vitaminleri, özellikle folat, metilasyon ve hücresel işlevlerden dolayı vücudunuz için birçok fayda sağlar ve destekleyici bir özelliğe de sahiptir. Neredeyse her tür minerali içeren kuzu ciğer faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek de vardır. Kuzu ciğer yemek  vücudunuzun detoksifikasyon yollarını da büyük oranda destekler. Ayrıca birçok faydası bulunan kuzu ciğer tüketmenin; karaciğer işleyişinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olduğu da görülmektedir. Kuzu ciğer veya dana ciğer gibi besinler tüketmek sizin de karaciğerinizi temizler. Aynı zamanda da düzgün bir detoksifikasyona gerek duyulduğunda vücudunuza ve karaciğerinize ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini sağlar. Kuzu ciğer fiyat açısından da avantajlı bir besin olduğundan dolayı rahatlıkla da tüketebileceğiniz ve son derece de lezzetli bir öğün olabilir. 

POPÜLER BLOGLAR