BİLİNMEYENLERİ İLE OMEGA ZENGİNİ ZEYTİN

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytin hemen hepimizin sık sık severek tükettiği çok önemli ve çok faydalı bir besindir. Siyah zeytin ve yeşil zeytin başta olmak üzere birtakım türlere ve çeşitlere ayrılan bu şifalı yiyecek saymakla bitmeyecek faydalara sahiptir ve genel anlamda beden sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. 

Zeytin Çeşitleri ve Zeytinin Faydaları

Hem siyah zeytin hem de yeşil zeytin türleri içerdikleri faydalı yağlar itibari ile kalp sağlığına çok iyi gelirler. Bunun yanında zeytin tüketmek kötü huylu kolesterol seviyesinde de ciddi anlamda bir düşüşe sebep olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta zeytinin içerdiği tuz miktarı. Özellikle kalp hassasiyeti olanlar için fazla tuz tüketimi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu açıdan tüketilecek olan zeytin, öncesinde bir süre suda bekletilebilir. Böylece zeytin içerisinde bulunan tuz su içerisinde çözülecektir.

Bağışıklık Sisteminizin ve Sağlığınızın Dostu Zeytin

Zeytin, yüksek besin değerinin yanında, içerisinde barındırdığı vitaminler ile bağışıklık sistemi için de ciddi anlamda fayda sağlayan bir yiyecektir. İçerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemi üzerinde adeta bir koruma kalkanı oluşturur. Doğru miktarda tüketildiği takdirde mide asidinizi azaltır, gastrit ve reflü gibi hastalıklar için bu oldukça önemlidir.

Vitamin Deposu Zeytin 

Zeytin içerisinde kayda değer oranda A ve E vitaminleri bulundurur. Zeytin içerisinde bulunan bu A ve E vitaminleri vücudu genel anlamda korumanın yanında özellikle kanser tümörlerinin oluşumunu engellemek konusunda da çok etkilidir. 

A vitamini göz sağlığı için çok önemlidir. E vitamininin faydaları ise saymakla bitmez desek çok da abartmış olmayız. Zeytin, içinde bulundurduğu E vitamini ile sinir sistemini korumaya alır, böylece ileride yaşanacak olan Alzheimer hastalığı risk oranı ciddi oranda azalır. Yine E vitamininin özellikle çocuk gelişimi üzerinde çok faydalı etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre zeytin hem çocuklarda hem de yaşlılarda kemik gelişimini destekleyici bir besindir. Siz de hem kendiniz hem de sevdiklerinizin için doğru oranda zeytin tüketmeye dikkat edin ve daima sağlıkla kalın. 

POPÜLER BLOGLAR